Konference Světové banky s účastí FŽP

Washington, D.C. byl od 25. do 29. března dějištěm dvacáté výroční konference pořádané Světovou bankou "Land and Poverty Conference 2019". Leitmotivem letošního ročníku byla podpora inovací. Mezinárodní událost bytostně související s problematikou ochrany životního prostředí nezůstala bez povšimnutí projektového týmu FŽP v zastoupení proděkanky pro rozvoj fakulty Kateřiny Černý Pixové a dlouholetého spolupracovníka Světové banky Michala Lodina. Každoročně se této tematicky největší akce zúčastní na 1500 profesionálů v managementu půdy z vládních, akademických, neziskových a soukromých organizací a firem. Zástupci FŽP se díky tomu mohli osobně setkat a diskutovat environmentální témata s potenciálními partnery přímo ze Světové banky i z mnoha zemí, např. Rwandy, Ugandy, Zambie, Uzbekistánu a dalších.

Mezi hlavní témata konference patřily mimo jiné management půdy a politická ekonomie, expanze měst, využití a ohodnocování půdy, lidská práva i ve vztahu k původní obyvatelům, velkoplošný zábor půdy pro zemědělství a infrastrukturu či využití moderních analytických technik (např. remote sensing) a poskytování dat veřejnosti.

Půda, její využívání, vlastnictví a ochrana je v dlouhodobém hledáčku odborníků z Fakulty životního prostředí, zejména z katedry biotechnických úprav krajiny. Nejprogresivnější týmy napříč ČZU spojuje nově vzniklé Centrum pro půdu, vodu a krajinu. Mimo rámec České republiky se majetkové struktuře půdy a vzniku katastrů v Africe dlouhodobě věnuje Michal Lodin právě v projektech Světové banky. Účastí na konferenci FŽP stvrdila svůj zájem, vizi a ambice při spolupráci s jedním z nejvýznamějších globálních hybatelů na poli ochrany životního prostředí.