Výstava fotografií krajináře Karla Martínka

Srdečně Vás zveme na prodejní výstavu fotografa krajiny Karla Martínka nazvanou

ŠUMAVSKÉ SLATĚ BOHUMÍRU PROKŮPKOVI

Výstava fotografí o rozměrech 100 x 80 cm bude v atriu budovy MCEVI k vidění od 1. 12. 2018 do 15. 1. 2019.

Karel Martínek se narodil 24. 4. 1973 v Praze. Je absolventem hudební fakulty Akademie múzických umění v oboru klavír.

Karel Martínek slovy kurátora výstavy Tomáše Rasla: "Autor je fotografem na volné noze, řadu let je věrný fotografování šumavských slatí a rašelinišť, v poslední době ale i krajině v jiných národních parcích Čech a Moravy. Přitahují ho místa pustá, divoká, bez prošlapaných cest a vyježděných kolejí, daleko od posledního lidského stavení. Pomocí tradičního měchového fotoaparátu zachycuje původní zákoutí pralesů a luhů ve všech ročních obdobích. Karel Martínek na svých potulkách do lůna přírody nespěchá, chodí sám, boří se v blátěblátě otravován komáry, v zimě mrzne pod plachetkou zahleděn na matnici.

Jeho pečlivost a trpělivost přinášejí obrazy, které potěší oko nejjemnějšími detaily, polotóny a věrnými barvami tak, jako je kdysi v devatenáctém století zachytili malíři krajináři.

V životě je málo okamžiků, které by byly tak důležité, aby změnily náhled na svět. Mám za to, že klíčovým okamžikem pro Karla Martínka bylo setkání s fotografem Bohumírem Prokůpkem. Za nedlouho od jejich prvního setkání se stal jeho učedníkem a později oba spojilo vřelé přátelství, které bohužel přerušil nedávný odchod Bohumíra Prokůpka, jemuž je tato výstava věnována."

„…žádná hluboká roklina, žádná propast mezi horami těmito, jen úzká údolíčka na patách mírných svahů; samá slatinná poušť, příšerná, nehybná, vždy jednotvárná až k zoufání. Bídný les zimou a vlhkem ke vzrostu se nedostává; bují jen plazivá kleč, skrze niž žádná stezka nevede. Nesčíslné kmeny tlejí a hnijí po zemi; pod nimi i vůkol nich líně tekou černé vody, tu a tam v hluboké louže se stavíce..." Karel Klostermann: Ze světa lesních samot