Potravní stres v raném věku postihuje u hmyzu více samice

Trpí podvýživou v?dětství závážněji dívky nebo chlapci? Pro hmyz se na tuto otázku pokusil pomocí meta-analýzy dříve publikovaných dat odpovědět Tiit Teder z?Týmu ekologie hmyzu katedry ekologie. Jeho studie publikovaná v?prestižním časopise Ecology Letters ukazuje, že hmyzí "holky" trpí o trochu více než "kluci", tedy méně jich přežije až do dospělosti, když jsou vystaveny potravní deprivaci. Výsledky dále naznačují, že za to částečně může pohlavní dimorfismus ve velikosti těla. U hmyzu jsou typicky samice větším pohlavím, a mají tedy během růstu větší nároky na příjem potravy.

 

Citace: Teder, Tiit, and Ants Kaasik. "Early-life food stress hits females harder than males in insects: A meta-analysis of sex differences in environmental sensitivity." Ecology Letters (2023). DOI: 10.1111/ele.14241

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.